עברית

BAGATZ. Photo by Marc Israel Sellem/POOL

הרוב הוא הקברן של הדמוקרטיה

אחד החסמים החשובים ביותר בדרכו של השלטון הטוטליטרי הוא הרשות השופטת שאינה תלויה ב"רצון העם" ומבטיחה כי בשום פנים ואופן לא יופרו עקרונות שעליהם מושתתת החוקה

בכל מערכות הבחירות האחרונות וכנראה גם במערכת הנוכחית אנו עדים להבנה שגויה מיסודה של ​​מושג הדמוקרטיה. למרבה הפלא ההבנה הזו השתרשה בישראל בצורה עמוקה מאוד והיא מקובלת היום על רוב האזרחים. הישראלים סבורים שרעיון הדמוקרטיה הוא ביטוי לרצון "הרוב" או "העם". ובכן, זה פשוט לא נכון.

אלברט קאמי אמר שדמוקרטיה אינה כוחו של הרוב, אלא הגנה על המיעוט. תפקידו של הגוף הנבחר במדינה דמוקרטית אינו למלא את דרישות הרוב, אלא להגן על המיעוט או, יותר נכון, על אותם חלקים ושכבות באוכלוסייה הנתונים לדיכוי ואלימות בגלל הנורמות והדעות הקדומות השוררות בחברה, מפני שרירותיות "הרוב" – או של מי שיש לו את מירב המשאבים כדי לדכא את האחר בשם "העם".

בהקשר הזה ראוי לזכור כי בשנות השלושים של המאה ה-20 בגרמניה נחקקו חוקים אנטי-דמוקרטיים שזכו לתמיכת רוב האוכלוסייה, עוד לפני שהנאצים ביטלו את הבחירות החופשיות. בפברואר 1933, לאחר שריפת הרייכסטאג, עברה הצעת חוק "להגנת העם והמדינה", שנועדה לדכא כל מה שניתן לפרש כ"בגידה בעם הגרמני", תוך ביטול הערבויות החוקתיות של זכויות האזרח. ההמשך ידוע – הרוב שם הפך לקברן של הדמוקרטיה.

היום כאז, אחד החסמים החשובים ביותר בדרכו של השלטון הטוטליטרי הוא הרשות השופטת שאינה תלויה ב"רצון העם" ומבטיחה כי בשום פנים ואופן לא יופרו עקרונות שעליהם מושתתת החוקה, או במקרה שלנו חוק היסוד המעגן את זכויות האדם והאזרח. מה הפלא שבית המשפט העליון הוא היעד העיקרי למתקפות מצד מי שמתיימר לדבר "בשם הרוב"?

בכל מדינה מתוקנת המגן העיקרי של הדמוקרטיה אינו שלטונם של מי שמגלם את רצונם של רוב האזרחים, אלא החוקה, המעגנת את זכויותיהם וחירויותיהם הבלתי ניתנים לשינוי של בני-אדם וקבוצות, והגנתה עליהם מפני אלימות ואפליה, גם אם הם נמצאים במיעוט – והרוב בעד להפלות בדרך זו או אחרת.

לדוגמה, בשוודיה, מדינה שנמצאת באחד המקומות הראשונים בעולם במדד הדמוקרטיה, קיימת חוקה הקובעת בבירור את אי קבילותם של אפליה ודיכוי מכל סיבה שהיא, בין אם מדובר ביחידים או בקבוצות מיעוט. ואם מפלגה כלשהי, אפילו אם היא נהנית מתמיכת רוב האוכלוסייה, תכריז על כוונתה להפר עקרונות מסוימים המעוגנים בחוקה, היא פשוט לא תורשה להשתתף בבחירות. ואף הצעת חוק שתנגוד את החוקה לא תוכל לעלות להצבעה בשוודיה, גם אם היא תזכה בתמיכת רוב חברי הפרלמנט.

בישראל המגן העיקרי של הדמוקרטיה נעדר, והיחיד שמייצג אותו – הוא הבג"צ. כתוצאה מכך, אלה הפונים ל"רוב" ומדברים "בשם העם" לא רק נמצאים בשלטון במשך שנים רבות, אלא גם מנסים להסיר את החסם האחרון בפני הדיקטטורה – בזמן שמי שמתחייב להיאבק למען האוכלוסיות המוחלשות מבחינה חברתית, בין אם זה קשישים, עובדי קבלן או מיעוטים אחרים, בעקביות מאבדים מנדטים ומתנדנדים על סף אחוז החסימה.

Обсудить на Facebook
@relevantinfo
Читатели, которым понравилась эта статья, прочли также...
Закрыть X
Content, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zFooter, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x