עברית

Лили Галили

רלבנט לא מסתתר

זה גם הרגע לומר משהו על התקשורת ברוסית בישראל. מקצועית, לא פוליטית. היא אחידה מדי בגישתה הפוליטית והחברתית, לעתים קרובות משרתת אינטרס של אדם אחד ומפלגה אחת.

קשה להיות מהגר בישראל- תמיד ; קשה להיות איש שמאל בישראל בימים אלה; קשה במיוחד להיות איש  שמאל דובר רוסית. קשה להיות כלי תקשורת בימים אלה ; קשה במיוחד  במיוחד להיות כלי תקשורת ברוסית המזוהה עם השמאל. נורא עצוב לי לומר זאת- אבל זה ממש מצריך אומץ.

לא חשבתי שאי פעם אומר זאת על ארצי שלי את מה שאני אומרת כאן. אבל זה מה שקורה עכשיו, וכל העושים במלאכת "רלבנט" צריכים הרבה תעצומות נפש. על זה מגיע להם הרבה כבוד והערכה.

אבל היום באנו כאן לחגוג. אני קשורה ל"רלבנט" בכמה אופנים  – כחברה בועד המנהל של ארגון "מורשתנו", כמי שמסקרת את העלייה מבריה"מ לשעבר כבר יותר מ-25 שנה. הסיקור הזה כולל עיסוק בתקשורת בשפה הרוסית, תקשורת שעברה על פני ציר הזמן שינויים עמוקים שליוו את שלבי חייהם של דוברי הרוסית בארץ.

תפקידיה של תקשורת זו משתנים: לעתים היא מקור מידע חשוב, לעתים מקור תמיכה. בעבר היא גם שימשה ככוח חיובי מארגן שהקים בפועל את מפלגת העולים הראשונה והחשובה. "ישראל בעליה" לא הייתה קמה בלי מעורבות ותמיכה ישירים של העיתון "וסטי" בעריכתו של אדוארד קוזנייצוב.  אז היה זה מעשה חריג, אך בהחלט חשוב. גם היום יש כלי תקשורת ברוסית המשרתים מפלגה, אבל בעת הזאת זו כבר רק תופעה שלילית.

באתי היום לברך את "רלבנט" המתחדש והמשביח מתוקף על העיסוקים האלה, אבל בעיקר באתי כעיתונאית ששמחה  בימים אלה בהקמתו ובהתרחבותו של כל כלי תקשורת חדש . באווירת האיום בתלויה מעל לראשה של התקשורת כמו חרב דמוקלס מתהפכת – אני מודאגת ממה  שמעוללים לתקשורת ראש הממשלה ואנשיו. אני מוטרדת מאד מאלו שמסתובבים כשפתקים של שמות עיתונאים שמאלנים מדי לטעמם נחבאים בכיס חולצתם; אני חרדה מאלו שמחטטים בפייסבוק הפרטי של עיתונאים לצוד שמאלנים.

אני מאד מאד חוששת כשיו"ר הכנסת שלי אומר ביום העצמאות, ברגע הממלכתי ביותר בקאנון הישראלי ש" לא כל השמאלנים בוגדים". וזה יו"ר כנסת שבא "משם", משיטה שתייגה אנשים וטיפלה ב"בוגדים". הוא , שהגיע מבריה"מ לשעבר, יודע בדיוק את משמעותן של המילים שהוא אומר.

מן הסתם, זה מפחיד רבים. ואך האמת, גם הימין . אך זה אמור להדאיג בעיקר דווקא את אלו שבאו מאימפריה שכפתה חישבה אחת ואחידה, וקרסה לתוך עצמה. הימין דובר הרוסית פשוט מבין בזה יותר טוב מכולם.

לפני שבועיים חזרתי מביקור במוזיאון השטאזי בברלין. מציגים שם בעיקר שיטות מעקב ומיני חפצים ששרתו את השיטה ההיא. הקירות מצופים בהמן פוסטרים. צילמתי לי אחד שאומר בגרמנית:" האויב הוא מי שחושב אחרת". ועכשיו גם אנחנו שם. האויב היום הוא מי בעיני הימין כל מי שחושב אחרת. בדירוג חופש והעיתונות  ב-180 מדינות המתבצע מדי שנה, הידרדרה ישראל למקום ה-91. אחרי ארגנטינה. רע מאד למדינה המתהדרת בתואר " הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". ההידרדרות , אגב, מוסברת גם בקיומו של החינמון "ישראל היום" שאינו משרת אידיאולוגיה. הוא משרת רק אדם אחד.

זה גם הרגע לומר משהו על התקשורת ברוסית בישראל. מקצועית, לא פוליטית. היא אחידה מדי בגישתה הפוליטית והחברתית, לעתים קרובות משרתת אינטרס של אדם אחד ומפלגה אחת. עם זאת, בכנות, איני יכולה להלין על תקשורת ברוסית מגוייסת (לא כולה) כשברקע הקלטות של משא ומתן על סיקור חיובי עם תמורה שמנהל ביבי עם מו"ל "ידיעות אחרונות, נוני מוזס. זה נורא ואיום- אך בכל זאת לצרכן התקשורת בעברית יש תפריט טעימות עשיר יותר של דעות. התקשורת ברוסית ימנית ברובה- וזה בסדר, כי רבים מצרכניה נמצאים בצד הזה של המפה הפוליטית. עם זאת, דומה שהציבור הזה מגוון היום בהרבה מהתקשורת שלו. מגיע לו מבחר גדול יותר.

לתפקיד הזה נכנס אתר "רלבנט". הוא מציע לקורא הרוסית אלטנרטיווה. לא במובן הטראמפי של המילה, אלא חשיבה אלטרנטיווית . הוא לא כופה אותה, הוא רק מגיש אותה לעיון. מציע חשיבה אחרת, תפיסה אחרת של ישראל, שונה מזאת המידרדרת במדרון חלקלק.

ומול כל זה עומד "רלבנט" לבד, באמצעים מוגבלים. לעתים מותקף ומבוזה , תופעות לוואי למציאות שבה הדמוקרטיה סופגת חבלות קשות מדי יום. ועל כן ל"רלבנט" לעורכות שלו ,לכתובים בו  ולתומכים בו יש תפקיד החורג בהרבה ממדיו של האתר הזה. תפקיד חשוב. ומותר לומר אפילו שליחות, בעידן שבוו שרת תרבות של המדינה שלנו מעזה לומר על כלי תקשורת אחר "בשביל מה אנחנו צריכים את התאגיד הזה אם אנחנו לא יכולים לשלוט בו".

וזו הרי תמצית הסיפור. מאבק על כוח לשליטה במסווה של דאגה לאיזון. וזה גם מצליח להם, וברבים מכלי התקשורת בעברית נשמע קול מזייף של איזון מלאכותי ומבוהל.

ומולם רלבנט שאינו מתחבא ומסתתר. והוא חשוב עתה יותר מתמיד. וגם מי שחושבים אחרת ממני – צריכים לשמוח בקיומו.

Обсудить на Facebook
@relevantinfo
Читатели, которым понравилась эта статья, прочли также...
Закрыть X
Content, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zFooter, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x